Suomalaisen digialan pitkäaikainen vaikuttaja ja Visionist-viestintätoimiston perustaja Jiri Koivuniemi julkisti muutama viikko sitten oman DIODI-korukonseptin, joka laajenee nyt DIODI X -kumppanituotteisiin.
DIODI-digikorut
Ainutlaatuisissa DIODI-digikoruissa yhdistyvät silmiä hivelevä luovuus uudenlaisiin teknologioihin. Käsityönä tehdyt DIODI-digikorut ovat moniteemaisia ja niissä kaikissa on ohjelmoitava nfc-siru. Ulkoasu vaihtelee teknologiateemoista minimalistisiin ja värikkäisiin geometrisiin muotoihin.
Jokainen DIODI-digikoru on ainutlaatuinen ja yksilöllinen keräilykappale eikä toista täysin samanlaista maailmasta löydy. Siksi korun alkuperätiedot on tallennettu sen sisällä olevaan tietoturvalliseen siruun. Se myös avaa korua vastaavan suojatun digisisältösivun DIODI-sivustolla, kun korua koskettaa hellästi älypuhelimeen.
Osa sisällöstä on suunnittelijan ja tekoälyn yhteinen näkemys korusta virtuaalimaailmassa. Toinen osa sisällöstä voi olla korun hankkijan omaa sisältöä, jonka hän on toimittanut tilauksen yhteydessä niin halutessaan. Tämä sisältö voi olla vaikkapa kuvia, upotettu video tai tekstiä yhdistettynä valmiiseen teemaan. Näin koru voi toimia esimerkiksi ostajan omana virtuaalisena käyntikorttina tai vaikkapa syntymäpäivä- tai häälahjana.
DIODI X -kumppanituotteet
DIODI-digikorujen lisäksi DIODI-sivustolta voi nyt hankkia DIODI X -kumppanituotteita. Nämä tuotteet perustuvat puolivalmiisiin kumppanituotteisiin, joita on muokattu käsityönä DIODI-konseptin mukaisiksi.
DIODI X -tuotteet voivat olla muiden luovien tekijöiden koruja ja muita esineitä tai hyödyllisiä päivittäin käytettäviä tuotteita. Aluksi tällaisia ovat esimerkiksi korumainen muistotikku, alumiininen luottokorttilompakko sekä erikoisesti muotoiltu puhelinsuoja ja siihen liittyvä puhelimen lepotuoli.
”Pitkän urani aikana käsieni läpi on mennyt tuhansia tuotteita ja siksi tunnistan poikkeuksellisen mielenkiintoisia tuotteita jatkuvasti”, Jiri Koivuniemi kommentoi. ”DIODI X -tuotteet ovat kaikki omalla tavallaan erikoisia eikä niitä yleensä löydä kotimaisista massamarkkinatuotteita myyvistä kaupoista. Lisäksi punaisena lankana on, että myyn vain sellaisia tuotteita, joihin olen tavalla tai toisella itsekin ihastunut. DIODI X -kauppa voi olla esimerkiksi aloittelevalle taiteilijalle helppo tapa aloittaa omien teoksiensa myynti ja samalla herättää tuotteet henkiin digimaailmassa.”
DIODI X -tuotteet eivät aina ole ainutlaatuisia, mutta ne ovat saatavana vain erittäin rajattuina mallistoina. Nekin ovat siis keräilyesineitä ja mallistot päivittyvät jatkuvasti monenlaisilla uutuuksilla useilta eri kumppaneilta. Myös DIODI X -tuotteiden alkuperätiedot on tallennettu tuotteeseen lisättyyn nfc-siruun, joka avaa tuotetta vastaavan digisisältösivun DIODI-sivustolla. Mikäli tuotteesta haluaa vielä henkilökohtaisemman, voi sen digisisällön halutessaan päivittää käyttäjäkohtaiseksi erillisellä diodisointipalvelulla.
DIODI-huutokauppa muuttuu normaaliksi kaupaksi
Kaikkien DIODI-tuotteiden myyntitapa muuttuu samalla, kun DIODI X -kumppanituotteet tulevat myyntiin. Huutokauppa poistuu käytöstä toistaiseksi ja tilalle tulee kiinteähintainen kauppa, josta tuotteita voi ostaa suoraan ilman huutokaupan aiheuttamaa kilpailua ja viivettä.
”Halusin DIODI-julkistuksen yhteydessä kokeilla uudenlaista huutokauppaa digikorujen myyntiin. Palautteen perusteella huomasin kuitenkin nopeasti, ettei ihmisillä ole nykyään aikaa eikä halua odotella, kun he jostakin innostuvat”, Jiri Koivuniemi kommentoi. ”Huutokaupan päivitysrytmi tuntui myös itselleni hieman raskaalta. Siksi onkin parempi laittaa tuotteita myyntiin sitä mukaa, kun niitä tulee valmiiksi eikä millään tietyllä rytmillä. Ostamista hidastava rekisteröintiprosessikin on nyt poistettu. Uskonkin, että tämä päivitetty toimintamalli palvelee kaikkia osapuolia alkuperäistä paremmin.”
Lisätietoja
Visionist
Vuonna 2001 perustettu Visionist-viestintätoimisto jatkaa toimintaansa aiempaan tapaan tarjoten tietämystä ja selkeitä viestintä-, markkinointi- ja konsultointiratkaisuja digitekniikan ja viihteen aloilta. Lisätietoa osoitteessa www.visionist.fi.
Jiri Koivuniemi
Suomalaisen digialan pitkäaikainen vaikuttaja ja Visionist-viestintätoimiston perustaja Jiri Koivuniemi on toiminut 1980-luvun lopulta alkaen digitekniikan, pelien ja muun viihteen parissa. Lisätietoa löytyy Jirin virtuaalisesta käyntikortista osoitteessa www.diodi.fi/jirikoivuniemi.