GFFTN - Header - 082026

Tämä uutiskirje jakaa suomalaisen elokuva- ja tv-alan ilosanomaa kerran kuukaudessa. Sisällön on tarkoitus olla kansainvälisesti kiinnostava uutiskatsaus niin erillisille uutiskirjeen tilaajille kuin elokuvista ja tv-sarjoista kiinnostuneille median edustajillekin.

Elokuun uutiskirje nostaa esiin suomalaisen elokuva- ja tv-alan vahvaa kansainvälistä näkyvyyttä festivaaleilla, kehitysohjelmissa ja yhteistuotannoissa. Hanna Bergholmin Yön lapsi saavutti merkittävän kaksoisvoiton Fantasia-festivaalilla, kun elokuva palkittiin parhaana elokuvana ja Seidi Haarla parhaasta roolisuorituksesta. Myös Bock Saga, Pikkuli ja Tähtipeura sekä Kronos Kairos etenivät uusille kansainvälisille markkinoille levitys- ja myyntisopimusten avulla. Lisäksi suomalaistekijöiden hankkeet TJ28, Exchange, ALMA, Chasing the Clouds ja Árru herättivät huomiota eri puolilla maailmaa.

1. Lyhyitä uutisia suomalaisista elokuvista ja tv-sarjoista kesäkuussa 2026

Elokuvantekijät Yasmin Najjar ja Roosa Vuokkola on valittu Nordisk Film & TV Fondin Nordic Talents 2026 -tapahtumaan lopputöillään TJ28 (28 days left) ja Exchange. Vuosittain Kööpenhaminassa järjestettävä tapahtuma esittelee kymmenen lupaavaa pohjoismaista elokuva- ja televisioprojektia kansainvälisille tuottajille, rahoittajille ja muille alan ammattilaisille.

Rovio on julkaissut ensimmäisen trailerin elokuvasta The Angry Birds Movie 3, jossa Red kohtaa tähänastisista haasteistaan suurimman: kolmen lapsen kasvattamisen. Äänirooleihin palaavat muun muassa Jason Sudeikis ja Josh Gad, ja mukana on myös useita uusia näyttelijöitä. Elokuva saapuu elokuvateattereihin 23. joulukuuta 2026.

Ohjaaja Pete Riski ja tuottaja Pauliina Piipponen esittelivät Making Moviesin yliluonnollisen toimintatrillerin ALMA Münchenin elokuvajuhlien CineCoPro-yhteistuotantotapahtumassa. Osittain sota-ajan Lappiin sijoittuvalle hankkeelle etsitään saksalaisia ja muita kansainvälisiä yhteistyökumppaneita.

Kroatialais-suomalainen sarjahanke Chasing the Clouds on valittu Sarajevon elokuvajuhlien CineLink Drama -ohjelmaan. Karla Lulićin ja Jelena Mađarićin luoma nuorisodraama käsittelee identiteettiä, väkivaltaa ja päihteiden käyttöä sen jälkeen, kun teini-ikäisten juhlat päättyvät tragediaan.

Elle Sofe Saran saamelaisdraama Árru on saanut vahvaa kriitikkohuomiota Australian esitystensä yhteydessä, muun muassa neljän tähden arvion The Australian -lehdessä. Norjalais-ruotsalais-suomalaisessa yhteistuotannossa on mukana suomalainen tuottaja Jani Pösö sekä Helsingissä ja Lontoossa toimiva kansainvälinen myyntiyhtiö The Yellow Affair.

2. Yön lapsi voitti Fantasia-pääpalkinnon ja Seidi Haarla näyttelijäpalkinnon

Hanna Bergholmin Yön lapsi (Nightborn) voitti parhaan elokuvan Cheval Noir -palkinnon Montrealin Fantasia International Film Festivalilla, joka on yksi Pohjois-Amerikan johtavista genre-elokuvatapahtumista. Pääosan esittäjä Seidi Haarla palkittiin lisäksi Cheval Noir Award for Outstanding Performance -palkinnolla roolistaan tuoreena äitinä, joka alkaa epäillä vauvassaan olevan jotakin syvästi häiritsevää. Kaksoisvoitto seurasi suomalaisvetoisen yhteistuotannon Pohjois-Amerikan ensi-iltaa Fantasian pääkilpasarjassa. Synkkä folk horror -draama on jo kilpaillut Berlinalessa ja voittanut Brysselissä Silver Méliès -palkinnon, ja sen teatterilevitys on käynnistymässä kansainvälisillä markkinoilla.

3. Bock Saga sai maailmanlaajuisen levittäjän ja pohjoismaisia ostajia

Barcelonassa ja Lontoossa toimiva Limonero Films on hankkinut Parad Median tuottaman neliosaisen Bock Saga -dokumenttisarjan maailmanlaajuiset levitysoikeudet. Sarja käsittelee suomalaisen mystikon Ior Bockin poikkeuksellista tarinaa ja tämän kiistanalaisia oppeja. Jo ennen sarjan ensi-iltaa Suomen Ylellä heinäkuussa sen olivat hankkineet Norjan NRK, Ruotsin SVT ja Tanskan DR. Sarjaa esiteltiin kansainvälisille ostajille Sunny Side of the Doc -tapahtumassa, mikä tarjoaa omaleimaiselle suomalaiselle tarinalle vahvan lähtökohdan uusille kansainvälisille markkinoille.

4. Ranskalainen myyntiyhtiö ryhtyi Pikkuli-elokuvan levittäjäksi

Ranskalainen myyntiyhtiö Dandelooo Cinéma on hankkinut animaatioelokuvan Pikkuli ja Tähtipeura (Pikkuli and Starlight Reindeer) kansainväliset levitysoikeudet. AittoFlown ja Filmkompanietin tuottama koko perheen elokuva laajentaa suositun Pikkuli-televisiosarjan maailmaa, jota on esitetty jo yli 40 alueella ympäri maailmaa. Elokuvassa pieni Pikkuli-lintu lähtee uudelle seikkailulle, joka liittyy salaperäiseen poroon ja pohjoisen taivaan taikaan. Suomen elokuvateatteriensi-ilta on suunnitteilla lokakuulle 2026, ja ranskalainen levittäjä Gebeka Films valmistelee elokuvan julkaisua Ranskassa jouluksi 2027.

5. Kronos Kairos sai teatterilevityksen Japanissa

Suomalaisen muusikon ja elokuvantekijän Frank Mäntymäen surrealistinen mustavalkoelokuva Kronos Kairos saa ensi-iltansa Tokion Uplink Kichijoji -elokuvateatterissa 11. syyskuuta 2026. Suomalaisille Mäntymäki on tutumpi taiteilijanimellä Herra Ylppö. Elokuva etenee porrastetusti myös muihin japanilaisiin elokuvateattereihin. Levityssopimus syntyi luontevasti, kun Suomessa vieraillut japanilainen elokuvaryhmä löysi elokuvan ja esitteli sen paikallisille alan toimijoille, joita kiinnostivat sen omaleimainen visuaalinen tyyli, äänisuunnittelu ja symboliikka. Pienessä andalusialaisessa vuoristokylässä lähes ilman ulkopuolista rahoitusta kuvattu elokuva on suurelta osin Mäntymäen itsensä kirjoittama, ohjaama, kuvaama ja leikkaama, ja sen tekemisessä häntä auttoivat ystävät.